Stulecie Inspektorii Warszawskiej Salezjanów

Obchody 100 lat istnienia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów rozpoczęły się 18 października w Pałacu Prezydenckim.  

Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z Przełożonym Generalnym Salezjanów ks. Angelem Fernandezem Artime, przełożonym Inspektorii Warszawskiej pw. św. Stanisława Kostki ks. Tadeuszem Jareckim oraz z księżmi, siostrami, wychowawcami i młodzieżą salezjańską w związku z obchodzonym w tym roku Jubileuszem 100-lecia istnienia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów. Naszą szkołę godnie reprezentowali ks. Mariusz Skawiński, Weronika Oleszczuk, Dawid Pędzich oraz Bartosz Bogdał. 

Podczas tego wyjątkowego spotkania pan Prezydent powiedział: "– To piękne 100 lat historii – wielkiego dzieła, które Towarzystwo Salezjańskie realizuje w Rzeczypospolitej. To wielkie dzieło modlitwy, ale przede wszystkim w tej modlitwie – edukacji, wychowania i pomocy młodzieży. Wychowania bardzo mądrego – takiego właśnie, jakie młodzieży jest potrzebne. Z jednej strony – wiara, dyscyplina i nauka, ale z drugiej – także sport jako bardzo ważny element budowania osobowości, element rozwoju młodego człowieka (...)."

Pan Prezydent zwrócił uwagę na fakt, że praca salezjanów, sióstr salezjanek, wychowawców i nauczycieli dzieł salezjańskich to wielki dar. Ponadto, wyraził swoją wdzięczność za trud i poświęcenie dla tych, którzy tworzą i współtworzą dzieło salezjańskie i dodał: "cieszę się, że właśnie tak rozwinięte dzisiaj to wielkie dzieło pokazuje także, jaka jest ambicja Rzeczypospolitej. Że ta Rzeczpospolita, która odrodziła się ponad sto lat temu, w 1918 roku – i która już od razu była zasilana dziełem salezjańskim – też rozkwita i, mam nadzieję, będzie rozkwitała nadal. I że nadal będzie także rozkwitała w Polsce działalność Towarzystwa Salezjańskiego."

Całe przemówienie  jest dostępne poniżej: 

PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA