150. Rocznica Tablicy Mendelejewa

W 2019 roku przypada 150. Rocznica powstania Tablicy Mendelejewa, dlatego br. został ogłoszony przez UNESCO i Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych.

            Opracowanie przez Dmitrija Iwanowicza Mendelejewa w 1869 roku Układu Okresowego jest jednym z największych osiągnięć w dziedzinie chemii. Mendelejew ułożył znane wówczas pierwiastki wg zwiększającej się masy atomowej (początkowo w układzie pionowym). W kilku miejscach przedłożył podobieństwo właściwości nad zachowanie kolejności mas, co dało początek sformułowania tzw. prawa okresowości. Ponadto rosyjski chemik zostawił puste miejsca w swojej tablicy, był bowiem przekonany, że w przyrodzie istnieją pierwiastki chemiczne, których odkrycie jest kwestią czasu. I rzeczywiście, nie pomylił się. Stworzenie Tablicy zapewniło Dmitrijowi Mendelejewowi stałe miejsce w historii nauk przyrodniczych.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego niezwykłego święta. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali własną wersję Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych. Za inspirację i cenne wskazówki dziękujemy p. Dominice Strutyńskiej, p. Łukaszowi Spornemu i p. Piotrowi Wróblewskiemu z Centrum Chemii w Małej Skali (http://www.centrumchemii.torun.pl/). Zdjęcia do naszego układu wykonał Krzysztof Kubuj, opracowanie graficzne: Radosław Wyszyński. Układ został zaprezentowany podczas okolicznościowego „Słówka”, które przygotowali i poprowadzili uczniowie klas 1B4 i 2B3 Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego: Julia Adamczyk, Weronika Nowaczyńska, Bartosz Bogdał, Jan Kacprzykowski i Bartosz Zaniewicz. Serdecznie dziękujemy:).

Obchodom 150 Rocznicy Tablicy Mendelejewa towarzyszyły także konkursy:

  • W konkursie chemiczno – językowym nagrodę główną zdobyły: Gabriela Boruc (poziom liceum) i Zuzanna Nowakowska (poziom szkoły podstawowej). Wyróżnienia otrzymali: Anna Strauchold i Zofia Twaróg (liceum) oraz Karim Kopański i Wiktoria Typek (szkoła podstawowa).
  • W konkursie plastycznym dla klas 4-6 szkoły podstawowej zwyciężyła Zofia Krośkiewicz z klasy 5a, wyróżnienie otrzymał Filip Gałązka z klasy 4a.
  • Nagrodę dodatkową otrzymała Daria Karczewska z klasy 8a za przedstawienie ciekawego sposobu na zapamiętanie symboli pierwiastków występujących w Układzie Okresowym.

Wszystkim serdecznie gratulujemy:)

Za wykonanie zdjęć dziękujemy Grzegorzowi Ślązakowi z klasy 1A3