POLSKO-IZRAELSKIE SPOTKANIA MŁODZIEŻY

IZRAELCZYCY POLUBILI SPOTKANIA Z NAMI 

ZBLIŻA SIĘ KOLEJNA EDYCJA POLSKO - IZRAELSKIEGO SPOTKANIA MŁODZIEŻY


Już niedługo, bo 9 listopada będziemy gośćmi uczniów i nauczycieli z Ramat-Ha Sharon z Izraela. Tym razem zostaliśmy zaproszeni do udziału w warsztatach przygotowanych przez stronę Izraelską do Warszawy.

Spotkanie młodych ludzi z Polski z rówieśnikami z Izraela jest doskonałą okazją do tego, aby poznać społeczność żydowską, jej historię i kulturę. Jest to również wspaniała okazja do tego, aby sprawdzić swoją wiedzę z języka angielskiego. Często zastanawiamy się czy swobodnie posługujmy się językiem angielskim, czy umiemy porozumiewać się płynnie, a może mamy jeszcze bariery, z którymi nie zawsze sobie radzimy? Nie codziennie przecież rozmawiamy po angielsku poza szkołą. Dlatego udział w projekcie może być inną niż zwykle lekcją języka angielskiego.

JEŻELI:

  • fascynują Ciebie inne kultury,
  • jesteś otwarty na nowe znajomości,
  • kochasz język angielski i chcesz swoją wiedzę językową rozwijać

to zachęcam i zapraszam Ciebie do udziału w tym projekcie.

UWAGA! MAMY TYLKO 15 WOLNYCH MIEJSC!

NA ZGŁOSZENIA CZEKAM DO 30.10.2019 r.

SZCZEGÓŁY PONIŻEJ:

Miejsce spotkania: Warszawa, Best Western Hotel Mazurkas

Data spotkania: 9 listopada

Czas spotkania: 9.00 – 11.00

Szczegóły i zapisy pod adresem: agnieszkafilipowicz@legioszkola.pl lub na FaceBook’u

A jeżeli wahasz się i jeszcze nie wiesz czy wziąć udział w projekcie, to przeczytaj opinie absolwentów dwóch legionowskich szkół, którzy właśnie tak opisali swoje spotkanie z rówieśnikami z Izraela:

„Nie był to mój pierwszy kontakt z polsko-izraelskim projektem i z pewnością nie będzie też ostatni. Dziś nie byliśmy podzieleni na dziesięcioosobowe grupy. Tym razem nie dzieliły nas nawet ściany. Trzydziestu Polaków stało ramię w ramię ze 175 – osobową grupą młodych mieszkańców Izraela. Panował nastrój ekscytacji, ożywienia i niezmiernej radości. I choć w zeszłym roku, spotkanie miało charakter tematyczny, dotyczący holocaustu, tego dnia naszym celem była wyłącznie zabawa. Było głośno, było wesoło, było niepowtarzalnie… W całej sali dawało się wyczuć pozytywną energię. Uczestniczyliśmy w grach, tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Dało nam to szansę na bliższe zapoznanie się z, tak różną od naszej, kulturą. Wielu z nas zdobyło nowych znajomych, a może nawet przyjaciół. Nie istnieje już podział na „my” i „oni”. Nie ma żadnych barier. Tylko młodzi ludzie, otwarci i gotowi, by podjąć wyzwanie… I tak jak poprzednio, czas zleciał zbyt szybko. Pożegnania trwały długo, nastąpiła wymiana numerów telefonów i nadzieja, że zobaczymy się znowu. Wracam zmęczona i szczęśliwa, że tak się zmęczyłam. I już nie mogę się doczekać aż poczuję to znowu, za rok. Szalom.”

(Anna Smukowska, kl. II b, LO im. M. Konopnickiej).

 „Jak porozumieć się z osobami z innego kręgu kulturowego i językowego? Dla mnie odpowiedź jest prosta: poprzez muzykę. Jadąc na spotkanie z młodzieżą z Izraela bałem się braku zrozumienia i wzajemnej współpracy. Tuż po przyjeździe na miejsce moje obawy zostały jednak szybko rozwiane. Dostrzegłem pełne radości i otwartości twarze młodych Izraelczyków. Podczas warsztatów nie tylko rozmawialiśmy o swoich wspólnych pasjach, jedzeniu czy rodzinie, ale również spędziliśmy czas przy wspólnym śpiewaniu. Ponadczasowe utwory The Beatles czy Led Zeppelin okazały się świetnym sposobem na stworzenie przyjacielskich relacji. Nie zabrakło również wzajemnego uczenia się znanych i lubianych utworów: my nauczyliśmy naszych nowych znajomych „Sto lat” i „Jesteś szalona”, oni nauczyli nas „Shalom Aleichem” i żydowskiej piosenki śpiewanej podczas świętowania imienin. Warsztaty te pokazały mi, że wszelkie obawy i strach przed nimi są bezzasadne. Nie potrzeba nawet doskonale władać językiem obcym. Wystarczy być otwartym na nowe znajomości, a wtedy na pewno uda się stworzyć piękne, pełne ciepła relacje, a może i nawiązać przyjaźnie na całe życie”.

(Jakub Małek, kl. II a, SLO  im. św. J. Bosko)