SZLAKIEM PIASTOWSKIM

W dniach 10-12 czerwca grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce po  Wielkopolsce. Pod opieką Pani Julity Gałązki, Pani Małgorzaty Owczarczyk, Pani Anety  Świderskiej oraz Księdza Roberta Bednarskiego, uczniowie zwiedzili historyczne miejsca i  poznali wiele ciekawych faktów o początkach państwa polskiego. 

Wycieczka rozpoczęła się zbiórką o godzinie 7.00 przed budynkiem naszej szkoły. Po  sprawdzeniu obecności wyruszyliśmy w kierunku Biskupina, gdzie czekało nas zwiedzanie  osady z przewodnikiem. Następnie udaliśmy się do Kruszwicy na Mysią Wieżę, z której  podziwialiśmy piękny widok na okolicę. Po krótkim odpoczynku kontynuowaliśmy naszą podróż do Gniezna, gdzie zjedliśmy obiadokolację, a następnie mieliśmy okazję przespacerować się po uliczkach miasta. Dzień zakończyliśmy słówkiem i rozmowami w pokojach.  

Drugiego dnia wyruszyliśmy do Poznania, gdzie odwiedziliśmy Palmiarnię pełną egzotycznych roślin. Następnie przenieśliśmy się w czasy dawnych władców Europy,  dowiadując się o historii naszego państwa oraz naszych sąsiadów. Po tej atrakcji  zwiedziliśmy Stare Miasto Poznania i jego imponującą katedrę. Ale to nie koniec!  Odwiedziliśmy również Muzeum Rogali Świętomarcińskich. Po powrocie do hotelu  zjedliśmy obiadokolację i nie zabrakło emocjonującej rozgrywki w kręgielni.  

Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego.  Ekspozycje muzealne przybliżyły nam historię i kulturę pierwszych Piastów, a także  pozwoliły lepiej zrozumieć proces formowania się polskiego państwa. Kolejnym punktem  programu było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej oraz Drzwi Gnieźnieńskich, które są jednym z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Po pełnym wrażeń dniu  zjedliśmy wspólny obiad, a następnie ruszyliśmy w drogę powrotną do Legionowa.  

Wycieczka do Poznania, Gniezna i Biskupina była wspaniałą przygodą. Uczniowie  poznali historię tych miejsc, nauczyli się piec Rogale Świętomarcińskie i bawili się w  kręgielni. Dzięki opiekunom wszystko przebiegło sprawnie, a uczniowie wrócili  zadowoleni i pełni wspomnień. To były trzy dni pełne nauki i zabawy, które na długo  zostaną w naszej pamięci.

Autor: Julia Kobiałka